next up previous contents index

6.2.2.1 Paratudományok és kereszténység.

Miként érinti mindez a kereszténységet? Sokan azt mondják, a kettõ teljesen különbözõ dolog. Hisz mi változna hitünkben, ha kiderülne, hogy pl. megfelelõ gyakorlás után a beszéden kívül gondolatokkal is tudnánk kommunikálni embertársainkkal? Sõt, ez utóbbi eset még a hazugságok ellen is hatna, tehát látszólag kereszténységet támogató dolog lenne.

El kell ismerni, a parafizika és -pszichológia által tanulmányozott jelenségek jelentõs része (nem mindegyike) önmagában nem lenne ártalmas dolog, hanem inkább megkönnyítené mindennapjainkat és nem is érintené hitünket. A baj nem is magukban a vélt jelenségekben, hanem inkább abban a lelkületben van, ami megfigyelhetõ a parajelenségek kutatóinál és amely lelkület átragad a paratudományok híveire is.

Elsõként a hazugság szellemének  erõsödését jelölhetjük meg, mint veszélyforrást. A parajelenségekkel foglalkozó emberek közül sokan az ilyen témájú könyvek írásából, a kutatásnak megnyert emberek adományaiból élnek. Az objektív, megismételhetõ tények és kísérletek hiányát valamivel pótolni kell, ha fenn akarják tartani magukat vagy intézetüket. Ezért a hazugság gyakran megjelenik ezekben a körökben, ha nem is direkt, tudatos félrevezetésként, de legalábbis a tények ferdítésében, a ``nem megfelelõ'' adatok elhallgatásában. Összességében a legtöbb paratudományi írás igen támaszkodik az áltudományok általános jellemzõ közt tenyvalogatas. oldalon leírt gondolatra: a tények hitelességét a bizonyítani kívánt elmélet alapján dönthetjük el. Ezt a ``trükköt'' a parapszichológusok rendszeresen használják, amikor az elméleteiknek ellentmondó tényeket egyszerûen hamisnak, a hivatalos tudósok szándékos félrevezetésének, a titkosszolgálatok összeesküvésének stb. tartják, és ezeket a vádakat semmivel nem bizonyítják.

Bármilyen furcsán is hangzik: az emberi gondolatok tisztaságának összezavarása igencsak kedvez a Sátánnak. Az áltudományok közül talán a ``paratudományok'' azok, melyek a legtöbbet tesznek azért, hogy az emberek fejében zavar keletkezzék annak megítélésében, mi a természettudomány, és hol kezdõdik a teljesen bizonytalan, okkultizmussal határos terület. Sok ember esetében az ilyen témákkal való foglalkozás lazítja fel természetes védekezését a mágia irányában.

De talán még mélyrehatóbb változás az, ami az emberi gondolkozás következetességének lerombolását jelenti. Személyes tapasztalat alapján mondhatjuk, hogy a paratudományokkal foglalkozó emberek közül sokan gyakorlatilag teljesen vitaképtelenné válnak, mert képtelenek még azt is tudomásul venni, hogy elõzõ érvüket megcáfolták. Ilyen esetben pl. egy, a vita során használt szó (``energia'',  ``rezgés'',  ``vákumenergia'',  ``negyedik dimenzió''  stb.) egész más jelentéséhez nyúlnak, sokszor olyanhoz, aminek köze sincs az eredeti értelemhez, és a maguk szemében hatásosnak tûnõen kivágják magukat, pedig csak értelmetlen mondatokat sorolnak. Az ilyen gondolkozású emberek magukat többnyire igen okosnak vélik, és ebbõl a gõgös  állapotból emberi erõvel nemigen lehet kizökkenteni õket.

Mindez oda vezet, hogy hitbeli kérdésekkel kapcsolatban is képtelenné válnak álláspontjuk felülvizsgálatára, hisz az ember egyik igen fontos tulajdonsága, a józan ész,  sérült állapotú náluk.

Sok ember esetében azonban a parajelenségek kutatása közvetlen, egyenes útként jelentkezik az okkultizmushoz, a New Age egyes áramlataihoz (pl. a reikihez), keleti vallásokhoz. A fentebb említett Egely György egy TV-interjúban el is ismerte: a parajelenségekkel való foglalkozás számára természetes módon közelítette õt a keleti vallásokhoz.

Fontos megjegyezni, hogy a veszély akkor is jelentkezhet, ha valaki nem hisz szellemi lények létezésében, tudatosan nem hív segítségül démoni erõket.  Igen veszélyes pl., ha valaki azt hiszi, belelát a másik gondolataiba, és ez alapján cselekszik. Kitûnõ terep a démoni erõknek az ilyen helyzet: a mindenáron gondolatokat venni kívánó embert néhány hamis információval  kell csak ellátni egy kapcsolat tönkretételéhez. Márpedig a népszerû ``para-irodalom'' egyik sarkallatos pontja, hogy mindenki rendelkezhet ilyen képességekkel, csak ki kell próbálni. Ez sokakat felbátorít arra, hogy ilyen dolgokkal próbálkozzanak, így a fenti eset nem elméleti lehetõség, hanem meg is valósul a gyakorlatban. (Tapasztalatból tudjuk, sajnos.)

Más parakutatók a reiki  által is használt ingázással  is foglalkoznak. (Lásd reikiinga. oldalon.) Õk azt gondolják, valami természeti erõ jelez az ingán keresztül, valójában azonban a szellemvilágnak ad lehetõséget, hogy kis hatásuk láthatóvá erõsödjön, és titokban átvehessék az irányítást a tanácsadáson, hamis információkon keresztül.

Következő: 6.2.3 Áltörténelmi mozgalmak: ``párthus
Előző: 6.2.2 Parapszichológia, parafizika [4,3]
Fel: 6.2.2 Parapszichológia, parafizika [4,3]
H.A.