next up previous contents index

   
6 Áltudományok

Az áltudományok körét nehéz pontosan behatárolni. Az emberi megismerés folytonosan újabb és újabb területeket tár fel a természet, az ember és a társadalom titkaiból. Egy adott pillanatban vannak olyan területek, melyben tudásunkat biztosnak mondhatjuk, vannak kutatott területek, ahol már kielégítõen mûködõ elméleteink vannak, de minden szempontból nem tekinthetjük teljesnek ismereteinket, és végül vannak teljesen ismeretlen tartományok is, melyek feltárása a jövõre vár. A határvonalak elmosódottak és folytonosan változnak.

A tudomány  állásának egy adott pillanatában tehát szép számmal vannak olyan dolgok, melyek az emberi elme elöl részben rejtve vannak, és a kinyilatkoztatás sem szól róluk. Adott tehát a veszély, hogy elõvigyázatlan kutakodással okkult dolgokba fusson bele az ember. Egy-egy adott szakterület kutatói ezért olyan tudományos kutatási módszereket alakítottak ki, melyek biztosítják azt, hogy az emberi képességek és lehetõségek körén belül maradjon a vizsgálat és ne forduljon mindenféle más irányokba. Ezek természetesen nem jelentenek száz százalékos biztonságot, de aki nem alkalmazza ezeket a generációk által kiérlelt módszereket és alapelveket, az bizonyosan kiteszi magát az eltévelyedésnek. Ez általában csak téves elméletek felállítását jelenti, néha azonban okkult  irányba viszi az embert. Az áltudományt tehát leginkább vizsgálati módszerei különböztetik meg a valóditól. Hiszen a ``valódi tudomány'' sem tárt fel mindent a természet titkaiból, sokszor téved is, idõnként egy-egy elméletet ki kell dobni, és jobbat alkotni helyette.

Áltudomány alatt tehát nem azt értjük, hogy egy elmélet téves vagy pontatlan, hanem azt, amikor egy tudományosnak látszó köntösbe burkolnak téves gondolatokat. A ``köntös'' gyakori elemei: szakszavak használata igazi jelentésüktõl elszakítva, bonyolult, jól kinézõ mûszerek építése és mutogatása valóságos tartalom nélkül. Ezek a laikus szemek elõtt a komolyság látszatát keltik, és sokak szemében a hitelességet bizonyítják.

Iratunkban azokról az áltudományos áramlatokról teszünk említést, melyeknek keresztény hitre kiható következtetései vannak. Ezek az áltudományos elméletek kisebb csoportját alkotják, mert nagyobb részük egyszerûen csak a tudomány bizonyos eredményeit vitatja, pl. a relativitáselméletet szeretné megdönteni, vagy az örökmozgót fedezi fel, és ezek elfogadása vagy elvetése nem befolyásolja hitünket. Az itt tárgyalt esetek azonban olyanok, amikor tudományosnak látszó köntösben hitünk alapjait érintõ tévtanításokat próbálnak valakik elfogadtatni az emberekkel. Ezekben sokszor csak az emberi eltévelyedés nyomait fedezhetjük fel, azaz nem beszélhetünk olyan közvetlen sátáni befolyásról, mint pl. a szellemidézés esetében. Mégis, a most ismertetett tévtanítások bevezetõi lehetnek a ``továbblépésnek'' a valódi okkult dolgok irányába, azaz végsõ soron mégis Istennel ellenkezõ oldalra állítják az embert. Például sokan csillagjóslással  kezdik, és innét lépnek tovább a jóslás egyéb formáira, majd fordulnak mágiához.  Mivel viszont ez a Sátán terveivel összhangban van, ezért õ támogatja a vallási kérdéseket is érintõ tévtanítások terjedését is, még akkor is, ha az eredetileg csak emberi tévedésen alapult, de egy kis ``besegítéssel'' nagyobb hitele lehet az emberek elõtt.



Subsections
Következő: 6.1 Közös vonások [4,4]
Előző: 5.2.3 Feng Shui [0,0]
Fel: tevtan
H.A.